Za nami pierwsza edycja Kongresu Vaccine Forum. W programie wydarzenia uwzględniono dyskusje dotyczące m.in. przyszłości Programu Szczepień Ochronnych, wpływu epidemii na gospodarkę czy sposobów budowania zaufania do szczepień. Patronat honorowy nad konferencją objęło Ministerstwo Zdrowa, wraz z międzynarodową organizacją Vaccines Europe.
Kongres Vaccine Forum odbył się w piątek, 22 października, w Centrum Nauki Kopernik. Kampania Zaszczep się wiedzą była na miejscu i relacjonowała przebieg wydarzenia na Twitterze. Konferencję otworzyła prezentacja Piotra Żakowieckiego pt. „Co zmienił COVID-19?”. Następnie rozpoczęła się debata inauguracyjna „Zaszczepione państwo – zdrowe państwo”, w której wzięli udział znamienici eksperci: prof. Jarosław Pinkas, Anna Goławska, dr. hab. n o zdr. Grzegorz Juszczyk, Piotr Kowalski, Tomasz Latos i dr n. med. Artur Zaczyński.
– Zaszczepione, zdrowe państwo to państwo mądrych obywateli. Obywateli, którzy potrafią dokonać mądrych wyborów zdrowotnych – mówił prof. Jarosław Pinkas. Ekspert zwrócił uwagę, że po raz pierwszy mierzymy się z pandemią w czasach globalnego dostępu do internetu, a profesjonaliści medyczni nie są w stanie odpowiadać na wszystko, co dzieje się w sieci. Apelował więc o zaufanie rzetelnym autorytetom i dystans do argumentów bazujących na emocjach, a nie dowodach naukowych.
– Widzimy, że dopiero gdy człowiek spotka się w bliskim otoczeniu z osobą, która ciężko przeżyje zachorowanie [na COVID-19] lub go nie przeżyje to wtedy dociera do niego, że warto się zaszczepić – tłumaczyła Anna Goławska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia
Nie zabrakło też rozmów dotyczących zwiększenia świadomości publicznej w zakresie skuteczności szczepień:
– W codziennych komunikatach powinno być jasno, co do osoby, podane ile z osób zakażonych [COVID-19] jest niezaszczepionych – zaproponował Tomasz Latos, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia.
Po zakończeniu debaty występowała Sibilia Quilici, dyrektor wykonawczy Vaccines Europe. Ekspertka zwróciła uwagę na pilną potrzebę podejmowania działań edukacyjnych, dzięki którym opinia publiczna będzie mogła poznać i zrozumieć ogromną wartość szczepień. Wśród kampanii prowadzonych przez Vaccines Europe wymieniła m.in. akcję skierowaną bezpośrednio do pracodawców, którzy chcą zadbać o profilaktykę swoich pracowników. Wystąpienie zakończyła krótkim, jednak bardzo jednoznacznym apelem: „proszę, szczepcie się”.
W bloku merytorycznym pt. „Wyzwania szczepień ochronnych wśród dzieci oraz osób dorosłych w Polsce” wzięło udział pięciu prelegentów: prof. Adam Antczak, prof. Teresa Jackowska, dr Ernest Kuchar, prof. Aneta Nlitsch-Osuch oraz Joanna Kujawa. Eksperci wzięli pod lupę Program Szczepień Ochronnych; w dyskusji zasygnalizowali także pilną potrzebę rozszerzenia podejmowanych działań profilaktycznych o osoby dorosłe oraz wdrożenia zmian systemowych ułatwiających dostęp do szczepień.
– Chcę, żeby to wybrzmiało: szczepienia są też dla dorosłych, nie tylko dla dzieci – apelowała prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowy ds. pediatrii, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.
Wśród zakażeń szczególnie niebezpiecznych zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych wyszczególniono pneumokoki ( bakterie odpowiedzialne za większość zapaleń płuc), krztusiec (chorobę groźną szczególnie dla ciężarnych i noworodków) oraz zbierającą śmiertelne żniwo każdego roku grypę. Panel zakończył się dyskusją na temat planowanych działań Ministerstwa Zdrowia w zakresie zwiększania dostępności do szczepień przeciwko HPV w Polsce.
Drugą część kongresu rozpoczął panel „Obalamy mity! – dlaczego warto się szczepić w XXI w.?” dedykowany tematyce najczęstszych przekłamań dotyczących szczepień. Prelegenci po raz kolejny podkreślali nieocenioną wartość działań edukacyjnych oraz rozważali, w jaki sposób powinno się je prowadzić, by budować skuteczny opór fałszywym treściom. W panelu wzięli udział:
prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, prof. Paweł Łuków, dr n. med. Zbigniew J. Król oraz prof. Magdalena Marczyńska.
Ostatnia debata została poświęcona bardzo aktualnemu problemowi dezinformacji w social mediach. Zaproszeni eksperci wytłumaczyli, czym są fake-newsy, jak można je rozpoznać i na czym polega fenomen fałszywych treści. W rozmowie nie zabrakło także tematyki popularnych clickbaitów czy rosnącej tendencji do upraszczania i spłycania informacji.
– Fake newsy w bardzo prosty i przystępny sposób wyjaśniają bardzo skomplikowane sprawy – zauważył dr. n. hum. Tomasz Sobierajski, wakcynolog społeczny.
W debacie wzięli udział także dr hab. n. med. Piotr Rzymski, dr hab. Michał Rusinek, Anna Zimny-Zając i Michał Dobrołowicz.
Wydarzenie zakończyło rozstrzygnięcie konkursu VACC Awards, którego celem było wyróżnienie instytucji oraz organizacji, które promują działalność profilaktyczną, firm przyjaznych szczepieniom w miejscu pracy oraz osób przekazujących wiarygodne i merytoryczne treści na temat szczepień ochronnych. Kategorię „Firma” zwyciężyła Grupa Polsat Plus; w kategorii „Instytucja Publiczna | Organizacja społeczna” laur powędrował do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, natomiast nagrodę dla „Dziennikarza | Twórcy Nowych Mediów” otrzymała Małgorzata Solecka.